• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Izmir-toner-dolum-merkezi/523326054412950

kartuş tonerin bittiği nasıl anlaşılır ? [popular]

Mürekkepli yada lazer yazıcı kullanıyorsunuz ; ve kartuş toneriniz ile ilgili sıkıntı var ve yazıcı neden yazdırmıyor ?

diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu sorunuza yanıt vermeye çalışalım.


Eski nesil ( hp 1010 , 1005 ve canon lbp 3010 ) gibi yazıcılarda toner çipi derdi yoktu. Tonere tozu koyar ,atık haznesini boşaltır ve yola devam ederdiniz.

Fakat son dönem kartuşlu ve laser yazıcılarda , toner çipi denilen unsur çok önemli ve neredeyse çıktı alabilmenin temel koşulu.
Eğer yazıcınızdan çıktı alamıyorsanız birçok sebebi olabilir ; kablolar takılı , güç düğmesi açık ve bilgisayarda sürücü kurulumu doğru yapılmış ise , sorun başka bir şey olabilir.Bakmanız gereken en önemli unsurlardan biri , kartuş toneri doğru taktım mı ? sorusuna cevap olmalıdır.


kartuş ve toner nasıl takılır ve çıkarılır ?Kartuş ve toner doğru şekilde takılmaz ve yuvalarına oturmazlar ise , kartuş toner yok uyarısı alıyor olabilirsiniz. Kartuş ve toner çipleri , yazıcıda karşılık gelen devrelere değmeli ve bu okuyucular tarafından okunuyor olabilmelidirler.
Örneğin xerox 6000 , 6010 ve 6015 renkli lazer yazıcıların en büyük sorunu budur. Tonerlerin oturduğu yuvada çipleri okuyan dört uçlu ayaklar kırılır ve toner hatası uyarısını alırsınız.
Küçük kartuşlu inkjet yazıcılarda , kartuşun hemen ön tarafındaki devreler mürekkep vb tortularla kapandığında da benzer sıkıntıları yaşar ve çıktı alamazsınız.lazer yazıcılarda baskı koyuluğu nasıl ayarlanır ?
En önemli sorunlardan biri de , toner çipinin bitmiş olmasıdır. Toner üzerinde adeta telefon simcardını andıran bir sarı renkli elektronik devre görürsünüz. Bir kapağın altında yada bir yuvanın içinde bulunur. Aynı telefon kontörü gibi adet yüklüdür ve her sayfa alışınızda buradan düşer.


Toner dolumu yapıldığında , bu çip de değişir ve yeniden adet yüklenmiş olur. Handikaplardan biri de , çalışan uyumlu çip sorunudur ki , profesyonel dolumcularda bu sıkıntıyı yaşamazsınız. Çünkü zaten toner test yazıcıları vardır ve sizden önce defalarca aldıkları ürünü test edip size öyle sunmuşlardır.


Çipleri ve dolayısı ile dolum ve muadilleri pahalı yazıcılar almak yerine , danışarak ve araştırarak yazıcı almanızı daima tavsiye ederiz.


Tıpkı benzini biten arabanın çalışmaması ve yürümemesi gibi , tozu ve mürekkebi biten kartuş toner de yazdırmaz. En temel sebebi en sona bıraktım çünkü bu zaten çok bildik bir cevap. Bunu anlamanın en kolay yolu , yolladığınız çıktının koyuluğuna dair gözleminizdir. Bu koyuluk size fikir verecektir.Kimi tonerlerde , lazer yazıcının drum ünite ömrü de hemen hemen aynı zamanda biter ve değişmesi gerekir. Dolum yaptırırken drum denilen parçayı da değiştirmenizde fayda var.Dilerim bu yazımız faydalı olmuştur. Ürün ve hizmetlerimiz için bizi arayabilirsiniz.Serdar ÖZGÜL | 17.08.2016 | [0532] 666 7887
Lazer yazıcı toneri
izmir toner telefon adres ve facebook
Hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz ?
Linkler ve Makaleler