• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Izmir-toner-dolum-merkezi/523326054412950

Muadil toner nedir , garantiyi bozar mı ? [çözüldü]

Muadil (compatible) toner nedir , yazıcının garantisini bozar mı ? Muadil toner tavsiyeleri .
Bu konuya hemen ebay den bir alıntı ile başlayalım :

(Lütfen makaleyi sonuna kadar okuyunuz,özellikle yaşanmış örnek vaka çok ilginizi çekebilir)Muadil toner nedir ? Muadil toner tavsiyeleri  • Muadil tonerleri , Orjinal ürüne göre fiyatı çok ucuz olan , orjinal ürüne en yakın kalitede çıktı vermeyi hedeflemiş , parçaları kaliteli ve yeniden doluma müsait alternatif ürünler olarak tanımlayabiliriz.  • En önemli iki özelliği , yüksek fiyat avantajı (ekonomik olmaları) ve çevreye duyarları tüketim mantığı ile defalarca kullanılabilmeleridir. (Compatible toner cartridges are more Friendly for the enviroinment)


  • Muadil toner satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta , üreticinin vermiş olduğu garanti kadar , toneri satan satıcının da ürünün arkasında durabilecek olmasıdır. Bu nedenledir ki bulunduğunuz bölgedeki yerel bir işletmeden , dükkandan satın almanız çok daha doğru bir tercih ve karar olacaktır.


Muadil kartuş ve toner kullanımı , lazer yada mürekkepli yazıcının garantisini bozar mı ?Bu sorunun cevabını yurtdışı bir site şöyle veriyor :Muadil kartuş toner garantiyi bozar mı ?


  • 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan  Magnuson-Moss Garanti aktine göre , bu sorunun cevabı hayır. Muadil toner ve kartuşlar , yazıcı garantisini bu anlaşmaya göre bozmuyor.

  • Peki , en majör ülke olarak baz alabileceğimiz ABD de bu durum sözkonus iken , menşei ABD olan yada ABD olmasa bile bu ülkede ürün satıp bu anlaşmayı tanıyan yazıcı üreten firmalar , ülkemizde farklı bir tutum sergileyebilirler mi ?Dilerseniz ilgili anlaşmayı inceler ve tercüme ettirerek hukuki kaynak olarak referans alabilirsiniz. Konuyla ilgili hukuk sistemimizde bir içtihat var mı bilmiyoruz ama ; son olarak başımıza gelen bir olayı anlatalım , belki cevaba giden yolda bir örnek olabilir :ÖRNEK OLAY :


Bir müşterimiz , yeni aldığı son nesil kartuşlu inkjet yazıcısına , bizi dinlemeyip sırf daha ucuz diye internetten muadil mürekkepli kartuş satın almış.


Üstelik aramızdaki fiyat farkı çok da fazla değilken..

Fakat biz insanlara küsmeyiz ; kırılmayız. Elbette deneme yanılma hakları daima vardır. Ama aldığı muadil kartuşlar o kadar kötü çıkmış ki , kartuş çipleri makine anakartındaki yazılımı kilitlemiş ve ayrıca mürekkep de baskı kafasını tıkamış. (Kartuşlardan biri kargo sürecinde akmış dedi)


Üzüldük hali ile..Fakat yukarıda bahsettiğim anlaşmayı bildiğim için , ilgili yazıcı garanti merkezine gidip yazıcısı ile ilgili tamir yada değişim talebinde bulunmasını ve her şeyi dürüstçe anlatmasını söyledim.Fakat yetkili servis daha o açıklama yapmaya fırsat bile bırakmadan sorgusuz sualsiz "yazıcınız yeni bir model garantisi devam ediyor üzülmeyin gerekeni yaparız demişler"

VE , YARI MUTLU SON !İki gün sonra yetkili servis mesajı telefonuna ulaşmış ve yazıcı formatter board ve baskı kafası yenilenmiş şekilde beş kuruş ödemeden yazıcısını teslim almış.
Bizi dinlemeyip internetten ucuz diye aldığı kartuşların parasını da geri alamamış. Çünkü aracı site ben karışmam demiş , aracı site üzerinden mal satan kişi de muhattap dahi olmamış.Bizden static control kartuşları alıp yoluna devam etti ; ama ne yazık ki iki defa para ödemiş oldu.


***


Özetle , garanti meselesi aslında sizin duruşunuzla alaklı bir durum . Haklarınızı bilmek , konuya hakim olmak ve isteğinizi uygun bir dille ifade etmek çok önemli. Ve tabi yazıcının yasal garanti süresinin de geçmemiş olması baş aktör.

Kaliteli baskılar dileriz

[0232] 343 46 37
***Bu yazı yorum amaçlı olup , kesin ve net hiçbir ifade içermemektedir. Hukuk sistemimiz içinde kanunlarla belli olan kurallar geçerlidir. Anayasa ve yasalara saygımız sonsuz olup , farklı bir yorum getirme ve doğru olanı bulma adına fikir çalışmasıdır. Kişiyi ve kurumları bağlamaz.Referans olarak kullanılamaz.
Lazer yazıcı toneri
izmir toner telefon adres ve facebook
Hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz ?
Linkler ve Makaleler