• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Izmir-toner-dolum-merkezi/523326054412950

kartuşumu tonerimi kendim doldurabilir miyim ?

mürekkepli kartuşumu yada lazer tonerimi kendim doldurabilir miyim ? kolay dolan yazıcı kartuşu yada toneri hangisi ?

Sorularına cevap arıyorsanız ; özet bilgilerle yanıt vermeye çalışalım.

Öncelikle toner parçaları neler , karşılaşılan en büyük sorunlardan biri olan "yazıcının kartuş yada tonerinin silik basma sorununa neler sebep oluyor" ona bir bakalım ; 

lazer toner parçaları nelerdir ? Hangi parça ne işe yarar ?

sorularına özet bir bakış olmuştur umarım.

Toner doldurmak için öncelikle bu parçaları tanıyor ve elinizde bulunduruyor olmanız gerekir.

Toneri parçalara ayırmak ve içine sadece toz koymakla iş bitmiyor ne yazık ki.

evde işyerinde kartuş tonerini kendi doldurmak isteyenler


Kaliteli toner tozu , bu işin alfabesinin ilk harfidir. Her markanın kendine özgü toner tozu vardır ve hatalı toz kullanımı , çok kalitesiz hatta lekeli baskılara neden olabilir.

Ev yada işyeri gibi ortamlarda toner doldurmak , toner tozunun havaya karışıp solunmasına ve ciğerlerinizde ciddi hastalıklar yaşanmasına neden olabilir. Mutlaka bir maske ve eldiven kullanmalı , ortamı havalandırmalısınız.

toner dolumu için 3m maske


Toner iki ana gövdeden oluşur (genellikle) ; Birinci kısım dolum parçası , ikinci kısım atık toz parçasıdır . Toner drumı , dolum alanı ve manyetik merdane ile tümleşik olan tonerler örneğin 285A,q2612A,sxc 4521 gibi tonerlerde dolum işlemi daha özenli yapılmalıdır.

Toner vidaları ve kapakları söküldükten sonra , drum ve drum silicisi çıkarılır ; çöp bıçağı üzerindeki vidalar sökülür ve çöp haznesi boşaltılır. Drum ve silici temiz bir bezle silinir ve parçalar yerine takılır.

Dolum haznesinde ise , toner dolum kapağı açılır, uyumlu toner tozu , gerekli gramaj kadar konur ve kapak kapanır.

Samsung scx 4623 , ml 2165 , scx 3405 , m2020 ve m2070 gibi yazıcıların tonerlerinde , toner bıçağı denen ince bıçak , tortu yapması nedeni ile ustaca temizlenmelidir . Aksi takdirde tortu yapan bu bıçak yüzünden toner tozu manyetik merdaneye geçemez ve toner silik basar.


Aslında bilmeniz gerek şudur ki , bu iş kolay gibi gözüken ama zahmetli ,profesyonel ve özenli bir iştir.


lexmark drum ünitesi temizlenmesi ve değiştirilmesi
Bazı yazıcı modellerinde , toneri sadece doldurmak yetmez. Ayrıca uyumlu toner çipi de temin etmeniz gerekmektedir.

Toner çipleri ,adeta birer kontör karta benzer ; görevleri aynıdır ; tonere bir adet yükler ve yazıcı her baskı aldığında bu adetten düşer. Ömürleri bellidir ve bitmeye yakın yazıcınızın size uyarı vermesine neden olurlar.

Orjinal ürün satmak için üretici firmaların bir çözüm arayışıdır. Kartuş toner dolumunun önüne geçmek için çip sorunu ortaya çıkarmışlar ama uyumlu toner çiplerinin piyasaya çıkması ile birlikte dolum işi devam etmiştir.


toner çipi nedir , nerede satılır , nasıl değiştirilirHatalı toner dolumu ,telafi edilemez sorunlara neden olabilir , üstünüz başınız toz olabilir ,paranız çöpe gidebilir , makineye toz akıtabilir , yazıcının hataya düşmesine ve çalışmamasına yazdırmamasına sebep olabilir.Bu nedenle bizim tavsiyemiz , dolum ücretlerinin çok ucuzladığı , muadil kartuş tonerin indirimli ve cazip fiyatlarla satıldığı bu dönemde , kendiniz uğraşmak yerine , profesyonel bir toner dolum firması ile işinizi çözün.


Bir şeyi en iyi , o şeyi en iyi bilen yapar.

kemalpaşa toner dolumu fiyat listesi


Serdar Özgül ; 23.04.2016 , 10 10 10 10
Lazer yazıcı toneri
izmir toner telefon adres ve facebook
Hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz ?
Linkler ve Makaleler