• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Izmir-toner-dolum-merkezi/523326054412950

Lexmark toner yazıcının içine akıtıyor , çip hatası veriyor çözümü

Lexmark lazer yazıcıların toner tozları özeldir ve yazıcıya akıtma yapmaz.Lexmark toner dolumlarında uygun toner tozu
kullanılmazsa , " toner yazıcıya ve kağıda akıtıyor , iz atıyor , lekeli baskı çıkarıyor " sıkıntısı yaşarsınız.

Toner akıtması vb sıkıntılarla karşılaşıyorsanız , bu yazımızı mutlaka okuyunuz.

Lexmark toner yazıcı içine toz akıtıyor çözümü

izmir de lexmark yazıcıların kartuş tonerlerini dolduran , ithal sıfır muadil kartuş tonerlerini satan firma arıyorsanız doğru yerdesiniz.HER TONER , UYGUN TOZLA DOLDURULMALIDIR.


Çünkü her tonerin tozu neredeyse ayrıdır. Ayrı kimyasal özellikler taşır ; partikül mikron ölçülerinden tutun da , yazıcıların fırın ünitelerindeki ısı farklılığına uyumlu olmaya kadar çok teknik ayrımlar vardır.Lexmark renkli ve siyah toner uyumlu dolum tozları


Bir şişe herhangi bir marka toner tozu alayım , her gelene de bu tozdan koyayım düşüncesi çok yanlıştır. İşin kolayına ve ucuzuna kaçmanın , telafisi olmayan sonuçları olabilir.


TONER MANYETİK MERDANELERİ VE BIÇAKLARI , TOZ UYUMUNA DUYARLIDIR.Örneğin Lexmark tonere , samsung toner tozu koyarsanız ; mikron derece farklılıklar , tozun kimyasal farklılığı gibi sebeplerle manyetik merdanede tutunmayacak + toner bıçağı aralığından dökülme ve akma yapacaktır. Bu akma da yazıcıya toner akıtıyor olarak yansıyacaktır.

Toner tozlarının kimyasal farklılıklarını gözle de gözlemleyebilirsiniz.

Lexmark toner tozları daha koyu ve yoğundur. Adeta çamur gibidir. Kolay akmazlar ve dolum yapılırken de , bir toner uzun zamandır bekledikten sonra takılırken de , önce iyice bir sallanmalı , içerdeki toz akışkan hale getirilmelidir.

Hp toner tozları daha akışkandır. Fakat onlar da kendi içlerinde ikiye ayrılır ; q2612a tonerlerin manyetiklerinde olduğu gibi kalın manyetikler için ayrı , 285a tonerlerdeki ince manyetikler için kullanılan toner tozu ayrıdır.

yazıcı toner manyetik merdanesi nedir ? nerde satılır ?

BİR MARKANIN KENDİ MODELLERİ İÇİNDE BİLE FARKLILIK OLABİLİR.

Lexmark yazıcı modellerinin kendi içinde bile toner tozları ayrıdır.

Örneğin düşük kapasite tonerlerin tozları ile yüksek kapasite lexmark tonerlerin tozları ayrıdır. T serisi ayrı , Ms ve Mx serisi yazıcıların kartuş tozları ayrıdır. Bu ayrımı ancak profesyonel ve işini iyi yapan bir toner dolumcu bilir , dikkat eder , önemser.


Toner dolumu yaptırdıktan sonra yazıcıya toner tozu akıtmalarının bir diğer sebebi de , uygun toz konulsa bile , toner drum atık haznesinin temizlenmemiş olmasıdır.


TONER DRUM ÇÖP ATIK HAZNESİ TEMİZLENMEZSE , YAZICIYA TOZ AKITMAYA BAŞLAR. 


Toner iki parçadan oluşur (genelde) . Toner dolum haznesi ve toner çöp haznesi. Dolum tarafı , toner bıçağı ve manyetik merdaneden oluşur.

Eski toz boşaltılmalı ve temizlenmeli , uygun toz uygun gramaj kadar konmalı , manyetik merdane temizlenmeli ve bıçak tortusu kazınarak silik basma sorunu giderilmelidir.Toner drum çöp haznesi nasıl temizlenir ?
Diğer parça yani atık haznesi ise , drum , pcr (drum silici) ve çöp bıçağından oluşur.

Bu parçalar özenle ve alkolle silinebilir.

Çöp haznesindeki atık toz boşaltılmazsa , her yeni baskı sonucu oluşan atık toz buraya atılamayacak ve bu da tonerin kağıda ve yazıcıya toz akıtmasına sebep olacaktır.
LEXMARK , KYOCERA , KONICA MINOLTA gibi lazer yazıcılarda drum ünitesi ve çöp haznesi tonerlerden ayrıdır.

Adları , Laser printer waste toner box olarak geçer ; yüksek baskılı modellerde , atık toz bu waste boxlarda birikir . Sizden belirli aralıklarda bu atık haznesinin temizlenmesi beklenir. Kendiniz yapabileceğiniz gibi , bir uzman toner dolum merkezinden de destek alabilirsiniz.

Özellikle oki MB 451 dn gibi drum ünitesi ile atık haznesi birarada olan yazıcılarda , atık toz çöp haznesi temizlenmezse drum ünitesi zarar görebilir , çizilebilir ve kullanılmaz hale gelebilir .


23.10.2018 
Lazer yazıcı toneri
izmir toner telefon adres ve facebook
Hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz ?
Linkler ve Makaleler