• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Izmir-toner-dolum-merkezi/523326054412950


insan sağlığı açısından laser yazıcı ve mürekkepli yazıcı tercihi ?

Dünya nufusu 8 milyara doğru hızla artıyor. Yeni işletmeler , ve özellikle ev kullanıcılarının baskı çözümleri için tercih ettikleri yazıcı sayısı da paralel şekilde artıyor.

Laser ve inkjet printer pazarındaki büyüme , son on yılda yaklaşık bir kat daha büyüdü. Bu da üretici firmaların iştahını arttırıyor ; yeni ürünler ve yeni teknolojik çözümlerle pazardan pay almaya gayret ediyorlar.


 dünya sağlık örgütü laser toner bakış açısı Laser yazıcıların insan sağlığı açısından ne gibi tehditler oluşturduğu konusunda bir çok çalışma ve makale var. Özellikle toner tozunun kanserojen etkileri , dünya sağlık örgütü tarafından özellikle vurgulanıyor . 

Çok ayrıntıya girmeden ifade etmek gerekirse,lazer yazıcıların olumsuz etkilerine karşı , mürekkep teknolojilerinde yani inkjet kartuşlarda sağlanacak gelişmelerin teşviği sözkonusu. Toner tozunun solunması nedeni ile yaşanacak solunum problemleri , ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sıkıntılarına gebe.

Ve Dünya sağlık örgütü de ( World Health Organisation is called WHO ) sayısı hızla artan laser printer ların , bu olumsuz etkileri + kullanılıp atılan laser toner atıkları nedeni ile rahatsız.

Mürekkep baskılarda , baskı adetleri daha yüksek , çevreye ve insan sağlığına dair olumsuz etkiler ise , laser teknolojilere göre neredeyse yok gibi. Üstelik ekonomik maliyet ise kıyaslanamayacak kadar az.

 dünya sağlık örgütü ve mürekkepli kartuşlar Fakat mürekkepli inkjet kartuşlardan henüz tam randıman alınabilyor denemez. Orjinal kartuş fiyatları uçuyor , üstelik dolar ve euro kurundaki son zamanlardaki artış ndeni ile kartuş toner sarf malzemelerin fiyatları inanılmaz yükseldi.

Ayrıca mürekkep kartuşların dolumları esnasında , uygun mürekkep kullanılmıyor olmasının teknik sıkıntıları var.

 • Baskı koyuluğunda tatmin edici sonuç alınamaması
 • Baskı kafalarının tıkanması
 • Kartuşların mürekkep akıtması
 • Uygun kartuş çipi temin edilememesi sebebi ile yazıcının kartuşları kabul etmemesi gibi sıkıntılarla karşılaşılıyor.

  Son zamanlarda teknomarketlerde sık sık yeni nesil inkjet teknoloji kullanan mürekkepli yazıcılara printerlara rastlıyoruz. Özellikle Hp pro 8100 , 8500 , 8600 , 8610 , 8620 ve Epson , Brother gibi firmaların ürünlerini görmek mümkün.

Çipli inkjet kartuşlar , 2.000 sayfa ile 10.000 sayfaya kadar destek veren baskı ömürlerine sahip ( %5 baskıdoluluk oranı ile).

Özellikle HP 950 XL , 951 XL ve 920 XL kartuşların muadil ürünleri satılmaya başladı. Fakat bu seri kartuşlarda  , chip problemi nedeni ile cihazın kartuşu tanımaması ve hata mesajı ile orjinal ürün istemesi sözkonusu olabiliyor. Bu cihazların resetlenerek kullanılmaları da mümkün fakat yazılımsal sıkıntı oluşturma riski nedeni ile önermiyoruz.

 hp 951 xl muadil kartuş İzmir kartuş toner dolum merkezi ve ithal sıfır muadil kartuş toner satış firması olarak , muadil toner ve kartuşlarda static control ürünleri kullanıyoruz.

Firmanın kendine ait patentli teknolojisi ve pigmentli mürekkebi sayesinde , hem çip hatası yaşanmıyor , hem de baskı koyuluğunda azalma ve kafa tıkanması gibi sorunların önüne geçmiş oluyoruz.


Dünya sağlık örgütünün , baskı çözümlerinde mürekkep teknolojisinin tercih edilmesine dair baskısının hızla artacağını ve inkjet yazıcıların pazardaki payının hızla artacağını düşünüyoruz.

Sağlık her şeyden önce gelir.

Saygılarımızla


1 Yorum - Yorum Yaz


Laser ve inkjet Yazıcılarda kağıt almama sorunu ve çözüm önerileri ,

Eyvah yazıcım kağıt almıyor yada yazıcım kağıt sıkıştırıyor ; şimdi ne olacak ? Yeni yazıcı mı almak zorundayım ??? Sorularını çok duyduk.

Kağıt almama , kağıt sıkışma gibi sorunların temelinde yatan sebepleri , şu ana başlıklar altında sıralayabiliriz :

 • Kağıt alma pateni eskimiştir 
 • Kağıt alma pateni kirlenmiştir ve patinaj çekiyordur
 • Arkası kullanılmış kağıt kullanılyordur
 • Toner arızası sözkonusudur
 • Kağıt alma patenini harekete geçiren düzenek çalışmıyordur
 • Kağıt gramajı çok düşüktür ve kağıt çok incedir.
Birkaç sebep daha eklenebilir ; ama majör sıkıntılar yukarıda saydığımız sebeğler diyebiliriz.

 laser yazıcı kağıt alma pateni
Yazıcının Kağıt alma pateni , esnek bir malzemeden yapılmış , gelen komutla birlikte kağıdı hazneden çekip fuser (fırın ünitesi) yolculuğuna çıkaran bir öğedir. Zaman içinde eskir , yıpranır ve tutunma özelliğini kaybeder. Böyle bir durum sözkonusu ise değiştirilmelidir. Ama değişmeden önce şunlar yapılmalıdır :

Kağıt alma pateni kirlenmiş ve patinaj çekiyor olabilir. Toner tozu , zaman içinde patenin üstünde tıpkı yollardaki araçyağı kalıntıları gibi izler bırakmış olabilir. Temiz bir bez (mikrofiber bez) ve saf alkol ile narin biçimde , zarar vermeden temizlenmeli ve paten kurumaya bırakılmalıdır. Zaten alkol uçucudur ve bu işlem çok uzun sürmeyecektir. Daha sonra , bir falçata ile paten üstünde ve yatay biçimde çok derin olmayan çizikler atarak patenin kağıdı tutma özelliğini arttırabilirsiniz.

Bu işlemler olumlu sonuç vermiyor ise , diğer sebepler sözkonusu olabilir; yada ilk maddedeki gibi patenin tamamen değişme zamanı gelmiş demektir.

 kağıt almada yaşanan sıkıntılar
Arkası kullanılmış kağıtları yazıcılarda kullanmak çok doğru değildir. Arkası baskı görmüş önyüzü temiz kağıtarın , baskı yüzleri fuser ünitesinden geçerken , daha önce kağıda yapışmı olan toner tozu , fuser ısısı ile erir ve kalıntı iz bırakır. Bunu yeni baskı üzerinde gözlemleyebilirsiniz. Lekeler oluşacaktır. Ayrıca kağıt pateni ve toner açısından da iyi bir durum değildir. Tasarruf yapalım derken, yazıcının kaliteli baskı vermesinin sekteye uğramasına neden olunur.

 Toner dolumu ve kağıt alma sıkıntısı
Kimi zaman da , toner dolumu neticesinde , orjinale uygun toplama yapılmadığı için  , toner iç mekanizmasındaki dişlilerin çalışmaması sebebi ile kağıt alma sıkıntısı yaşanır.

Toner , "drum ve pcr denen" parçaları döndüren bir mekanizmaya sahiptir ; aynı anda manyetik merdane de döner. Eğer bunların rahatça ve tam dönmesini engelleyecek sıkıntı varsa , yazıcı kağıt alsa bile , yani paten kağıdı alıp tonere ve fuser a
doğru yola çıkarsa bile , bu noktada kalacak ve ilerleyemeyecektir.

Bu sadece hatalı toner toplama/kapama sebebi ile olmaz ; tonere hareket veren yazıcı parçaları da arızalanmış olabilir. Bunun için yerinde tespit önemlidir.

Toner,başka bir cihazda çalışıyor ; kağıt almayan cihazda çalışmıyor ise , sorunlu olan kısım yazıcı üzerindeki bir parçadır.

 pick up roller
Kağıt alma pateni , yazıcı üzerinde bir mekanizmaya bağlıdır ve genelde yukardan aşağı bir hareketle iner , daha sonra bir değirmenin dönüşü gibi döner ve kağıdı istenilen yönde iter. Bu doğrultuda , ilk harekete yani patenin yukardan aşağıya inip inmediğine bakıp sorunu ilk aşamada tespit etmek gerekir. O mekanizma arızalı ise , paten kendi kendine boşlukta dönecek ve kağıda temas etmeyecektir.

 izmir ucuz a4 kağıt
Son olarak da , son zamanlarda popüler olan ucuz ve kalitesiz kağıtlara değinmek gerekir. Atık kağıtların geri dönüşümü çok önemlidir. Özellikle atıkların çevreye verdiği zararlarala karşı geri dönüşüm mantığı ile hareket eden ,  evsel ve endüstriyel atıkların tekrar kazandırılmasına yönelik projeleri destekliyoruz.

Fakat Normal bir kağıt 80 gr ile ölçülendirilirken , 70 gram ve hatta daha düşük gramajda ucuz olsun diye üretilmiş kağıtların oluşturduğu sıkıntılara çok sık şahit oluyoruz. İzmir kartuş toner dolumu ve ithal muadil kartuş toner satışı olarak tavsiyemiz ; kaliteden hiçbir alanda taviz vermemenizdir.


Saygılarımızla.


Arabanın hem benzinde hem lpg tüpte tekleme sorunu , yada sadece benzinde tekleme titreme çalışmama sorunu çözümü ,


Biliyoruz , çok can sıkıcı bir durum. Fakat çözümü var.


 araba benzindeyken titriyor öksürüyorSize , başıma gelen durumu anlatayım.

1990 Model kartal aracım var. Aldığımdan beri hiç benzinde kullanmadım. Vizeye sokup egzos emisyon işlerini de halledeyim diye yola çıktım. Egzos emisyon için aracın benzinde de çalışması gerektiğini söylediler.

Anahtardan benzine geçiş yapınca, araba gürültülü bir şekilde sallanmaya başladı ve stop etti. Yaklaşık 2 saniye içinde oldu bunlar.


Bana söylenen , uzun süre benzinde kullanmadığım için karbüratörde kurum pislik vb şeyler olduğu , hatta gaz kelebeği kirlenmesi vb teknik ifadelerle anlatarak , özetle bir temizlik yaptırmam gerektiğiydi.

Ben de tamircime gittim. Sağolsun ,her halükarda bu temizliğin gerektiği ama sorunun bundan kaynaklanmadığı bilgisini verdi. Karbüratörü tertemiz yaptı , fren hidroliği , kartal uyumlu hava filtresi vs yenilendi. 

Sorun şuydu :  ben lpg benzin anahtarını , benzine aldığımda, lpg beyninin tüp gaz akışını kesmemesiydi. Anahtar bozuk diye düşündük. Başka bir anahtar ile denedik , sıkıntı geçmedi.

Ben o ara anahtar değişimini izlerken , anahtara giden soketteki iki kablonun orta yerden soyulduğunu , ve siyah ile kırmızı kablonun , üç santim uzunluğunda bir kablo ile köprülenerek birleştirildiğini gördüm.

Bu neden böyle diye sorunca , ustanın bakışları değişti.. "Bu nedir yahu!!" diye söylenmeye başladı , aradaki köprü kabloyu söküp attığında tüm sorun düzelmişti.

LPG benzin Anahtar soketinden bir sürü kablo çıkıyor ve benzin rolesi  , lpg tüp rolesi , lpg beyni gibi yerlere gidiyor .

Neden bilmiyorum , benden önce kullanan kişi , benzin ve lpg kablolarına kısa devre yaptırmış yani anahtarın benzinde yada tüpte olması nerdeyse anlamsızlaşmış.

Tüpteyken sıkıntı yok , her türlü çalışıyor saat gibi ; ama anahtarı ne zaman benzine alsam sıkıntı oluyordu.


Böylece sıkıntı ortadan kalktı ve araç benzinde teklemiyor ,saat gibi çalışıyor şu an..
Lazer yazıcı toneri
izmir toner telefon adres ve facebook
Hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz ?
Linkler ve Makaleler